حق نشر عکس Getty Images Image caption بولسونارو (راست) و نتانیاهو - نخست وزیر اسرائیل از تحولی اساسی در رویکرد کشورهای عرب نسبت به رابطه با کشورش سخن گفته است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از تحولی اساسی در روابط آن کشور و کشورهای عربی سخن گفته و یک مقام اطلاعاتی اسرائیل نیز ایران را به تلاش برای تبدیل عراق به تهدیدی علیه اسرائیل متهم کرده است.

آقای نتانیاهو در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی برزیل گفته است که برای کشورهای عربی، برقراری رابطه با اسرائیل "به عنوان متحدی که با ایران و گروه دولت اسلامی مبارزه می‌کند" جنبه حیاتی یافته است. نخست وزیر اسرائیل که به برزیل سفر کرده، در این مصاحبه گفت که شرایط کنونی "در روابط ما با جهان عرب انقلابی پدید آورده است."

اظهارات نخست وزیر اسرائیل در حالی منتشر می‌شود که هفته گذشته گزارش شد هواپیماهای اسرائیلی اهداف نظامی متعلق به ایران یا گروه حزب‌الله لبنان در داخل خاک سوریه را هدف حمله قرار داده‌اند. این اولین حمله اسرائیل به هدف‌های نظامی منتسب به ایران در سوریه از زمان اعلام تصمیم غیرمنتظره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای خروج نظامی کشورش از سوریه بود.

برخی از ناظران گفتند که هدف دولت اسرائیل از این حمله تاکید بر پیگیری سیاست اعلام شده بنیامین نتانیاهو برای جلوگیری از استقرار پایگاه‌های نظامی ایران یا حزب‌الله لبنان در خاک سوریه بوده است.

آقای نتانیاهو در این مصاحبه بر عزم کشورش برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به تسلیحات اتمی تاکید کرد و گفت که هدف حکومت ایران از ساخت اسلحه اتمی، نابودی اسرائیل است.

  • هشدار مجدد اسرائیل درباره 'تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه'
  • حمله هوایی 'اسرائیل' به اهدافی در نزدیکی دمشق
  • سناتور جمهوری‌خواه: ترامپ قول داده ایران جای خالی آمریکا را در سوریه پر نکند
  • ترامپ: نیروهای آمریکا از سوریه خارج می‌شوند
حق نشر عکس Getty Images Image caption ترامپ و پومپئو - انتظار می‌رود تصمیم ترامپ برای خروج نظامی از سوریه و سیاست منطقه‌ای ایران موضوع اصلی مذاکرات پومپئو و نتانیاهو باشد

مقامات ایران همواره برنامه‌ریزی برای دستیابی به این نوع تسلیحات را تکذیب کرده و گفته‌اند که برنامه‌های هسته‌ای خود را برای مقاصد صلح‌آمیز از جمله تولید سوخت برای نیروگاه‌های هسته‌ای خود در آینده یا ورود به صنایع هسته‌ای در عرصه جهانی دنبال کرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو در این مصاحبه حکومت ایران را اسلامگرای تندرو معرفی کرد و گفت "اسرائیل نشان داده است که در مبارزه با اسلام بنیادگرا و خشونت‌طلب، چه رهبری آن با بنیادگرایان شیعه در ایران باشد و چه با بنیادگرایان سنی مانند داعش و القاعده ثابت قدم و مصمم است."

نخست وزیر اسرائیل با تایید اینکه روند مذاکرات صلح با فلسطینیان پیشرفتی نداشته، به اختلاف بین گروه‌های میانه‌رو و تندرو فلسطینی اشاره کرد و گفت که "نیمی از فلسطینیان امروز زیر تفنگ ایران و بنیادگرایی اسلامی زندگی می‌کنند."

در این مصاحبه از بنیامین نتانیاهو سئوال شد که آیا می‌تواند روزی را تصور کند که با یکی از رهبران ایران در مورد مذاکرات صلح گفتگو خواهد کرد؟

وی گفت: "تا زمانی که ایران همچنان متعهد به نابودی اسرائیل باشد، جواب من منفی است؛ تنها در صورتی چنین گفتگویی قابل تصور است که در ایران تحولی کامل صورت گرفته باشد."

بنیامین نتانیاهو برای شرکت در مراسم تحلیف ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری جدید برزیل، که از اسرائیل حمایت می‌کند، به ریو دوژانیرو سفر کرده است. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم برای شرکت در همین مراسم به برزیل رفته و انتظار می‌رود در حاشیه این مراسم، با نخست وزیر اسرائیل ملاقات کند.

احتمالا محور مذاکرات دو طرف تصمیم آمریکا به خروج نظامی از سوریه و سیاست ایران در منطقه خواهد بود.

حق نشر عکس Getty Images Image caption در جریان جنگ علیه داعش در عراق بعضی گروه‌های حشد الشعبی از حمایت ایران برخوردار بودند

"تهدید اسرائیل" از خاک عراق

در خبری دیگر در مورد رویکرد اسرائیل نسبت به سیاست منطقه‌ای ایران، ژنرال تامیر هایمان، رئیس سرویس اطلاعات ارتش اسرائیل، هشدار داده است که ممکن است حکومت ایران "از موقعیت نظامی خود در عراق به عنوان سکوی پرش برای حمله به اسرائیل بهره‌برداری کند."

ژنرال هایمان که در یک همایش در اسرائیل سخن می‌گفت، افزود که "عراق تحت نفوذ روزافزون نیروی قدس و حکومت ایران قرار دارد" و این وضعیت را تهدیدی علیه اسرائیل قلمداد کرد. برخی ناظران گفته‌اند که اسرائیل در نظر دارد با تاکید بر نفوذ نظامی ایران در عراق، کشورهای غربی و عربی مخالف حکومت ایران را به وارد کردن فشار بر دولت عراق برای فاصله گرفتن از جمهوری اسلامی تشویق کند.

هشدار این مقام اسرائیلی در حالی منتشر می‌شود که سفیر ایران در عراق اخیرا گفته بود که "جمهوری اسلامی ایران به محض اعلام پیروزی بر داعش و پایان تهدید تروریستی در عراق، تمامی مشاوران نظامی خود را از این کشور بیرون کشیده و همه آنها به ایران بازگشته‌اند." در جریان مقابله نظامی با نیروهای داعش در خاک عراق، ایران از نیروهای دولتی حمایت می‌کرد و با بعضی گروه‌های شبه‌نظامی موسوم به حشد الشعبی ارتباط نزدیک داشت.

عراق با اسرائیل مرز مشترک ندارد اما مانند بسیاری از کشورهای عرب، با اسرائیل رابطه سیاسی ندارد و رسما این کشور را دشمن اعراب تلقی می‌کند. قبل از آغاز جنگ اول خلیج فارس در سال ۱۹۹۱، صدام حسین، رئیس جمهوری وقت عراق، هشدار داده بود که در صورت حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا به کشورش، متحدان ایالات متحده از جمله اسرائیل را هدف حمله موشکی قرار خواهد.

گفته می‌شد هدف عراق از حمله به اسرائیل تحریک آن کشور به ورود به جنگ و برانگیختن احساسات ضد اسرائیلی سایر کشورهای عرب و فشار آنان بر ایالات متحده بود.

با آغاز حمله نیروهای ائتلاف به عراق، ارتش این کشور چند فروند موشک به سوی شهر تل آویو و بندر حیفا در اسرائیل پرتاب کرد که چند زخمی برجای گذاشت اما خسارات و تلفات گسترده‌ای به بار نیاورد. همچنین، ایالات متحده توانست دولت اسرائیل را قانع کند که از ورود به جنگ خودداری ورزد.

رهبری عراق قبل از آغاز جنگ هشدار داده بود که در صورت حمله آمریکا، ملت‌های عرب و مسلمان و گروه‌های حامی عراق به منافع آمریکا و متحدان آن در سراسر جهان حمله خواهند کرد اما این انتظار هم تحقق نیافت.

در نتیجه جنگ سال ۱۹۹۱، عراق ناچار شد از کویت خارج شود و برای چند سال تحت فشار تحریم‌های گسترده بین‌المللی قرار داشت. سرانجام حکومت صدام حسین با حمله نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳ از میان رفت و او چند ماه پس از پایان جنگ دستگیر، محاکمه و اعدام شد.